Štěpán Stránský

Štěpán pochází z Prahy, ale jak říká, „DUŠÍ jsem, kdykoli to jde, mimo civilizaci, někde v lese, kde jsou v létě rozpálené pískovcové skály, v zimě kruté temné mrazy a kde mě nikdo neotravuje. Jsem tam se svojí přítelkyní a psem.“ Když Štěpán zrovna není u počítače nebo u skicáku, rád cestuje, leze po skalách a jezdí ultramaratony na horském kole. Prý se o něm říká, že je „arogantní profík“...

Co Vás přivedlo k výtvarnému umění a jaká je Vaše současná motivace?

Těžko říct co mě přivedlo k výtvarnému umění, asi tátova spermie kreativně tančila v mámině lůně a tak se to geneticky převedlo na mě.

Co je moje motivace?

No tak třeba to, že beru LSD.

Co Vaše vzdělání a předchozí zaměstnání, navazujete na ně?

Studium i zaměstnání je propojeno s tím, co dělám. Byť to, co dělám, je více orientováno na Užité umění (dnes se tomu říká reklamní umění). Na škole jsem se celkem prd naučil, tehdy jsem měl trošku jiné priority, než do sebe hustit co je to Verzálka, nebo co je to clonové číslo. Vzdělání pro mě bylo spíš jenom hrubej základ. Takže to „pravé“ vzdělání mi dávalo a pořád dává praxe, tedy každodenní tvoření a komunikace. Ovlivňuje mě i sebemenší detail, stejně jako vás, když třeba čtete tyhle řádky.

Kde berete inspiraci a jaký je proces vzniku myšlenky/nápadu a realizace Vašeho díla?

Teď bych mohl říct, že je to moje „know-how“, ale neřeknu to, protože kdokoli má svoje know-how tak je buďto lhář, nebo neskutečnej sobec a pozér. Inspiraci beru ze starých knih, kterých je opravdu dlouhá řada. Teď si trochu ujíždím na Hieronymu Boschovi a z fotografických děl mne zaujala kniha „Praha objektivem mistrů“ vydáno 1981 v Praze. Další inspiraci samozřejmě sbírám na internetu a v neposlední řadě z mých cestovatelských a sportovních aktivit. Poté přichází na řadu psaní hesel, symbolů, spousta skic, které poté konzultuji nejčastěji s kolegyní a zároveň přítelkyní Kamilou. Až poté se pouštím do finální realizace.

Co je Vaším osobním úspěchem?

Úspěch je pro mě cokoli, co vidím, že funguje a zapadá do nekonečné hierarchie tohohle vesmíru. Úspěch je to, že jsem na té správné cestě, že věci dokážu svobodně analyzovat, na základě čehož se snažím dělat správné kroky (v čemkoli). Tedy například u jakékoli zakázky je důležité, abych si s klientem porozuměl, když zjistím že je to hlupáček, tak ho pošlu někam. Když moje přítelkyně rudne jako rajče, je mi jasné, že tu podlahu už opravdu musím vytřít.

Nějaké vize do budoucna?

Vizí do budoucna mám v hodně velkém záběru a zveřejnění těchto plánu by mohlo negativně ovlivnit jejich realizaci. Avšak stavební myšlenka je u všeho stejná: vysvětlit lidem, že dělat umění, nebo chcete-li užité umění, není to samé, jako jít do obchodu si koupit rohlík.

www.flukeatelier.cz

www.fotografiesvatby.cz

Návrhy umělce

Koťátko

40,- Kč

Koupit

Turista

40,- Kč

Koupit

Modrá Praha

Vyprodáno

Origami - jeřáb

Není k prodeji

SIVEK Praha

Není k prodeji

OMRON Robot

Není k prodeji

Cyklistický tandem

40,- Kč

Koupit

Staňte se výtvarníkem!

Máme pro vás zadání i drobnou odměnu. Chcete podpořit dobrou věc a připojit se k našim umělcům?

NOVINKY

>>
8.7.
POZOR DOVOLENÁ NA OBZORU!
Rádi vaše zakázky vyexpedujeme do středy 8.7. Po tomto datu budou v pořadí…
6.7.
Letní kolekce letí do světa!
a nové motivy v ní nesmí chybět. Rychle ji chytťe, protože pokud neobjednáte do…
27.4.
Vybrali jsme 4 projekty na rok 2020
Výběr projektů, které si mezi sebe rozdělí příspěvky z každé prodané krabičky…